Uwaga na poręczenia w kredytach

Niektórych umów kredytowych nie można podpisać bez ustanowionego wcześniej zabezpieczenia. Jednym z najważniejszych zabezpieczeń przy współpracy z bankiem lub parabankiem jest poręczenie. Odnalezienie osoby, która poręczy kredyt nie jest zadaniem prostym, ponieważ poręczenie to maksymalne obowiązki, natomiast nikłe korzyści. Zaraz przekonasz się, z jakie powodu warto unikać poręczania w kredytach gotówkowych, a szczególnie w większych pożyczkach hipotecznych.

Na czym w ogóle poręczenie kredytu polega?

Poręczyciel (żyrant) w skrócie potwierdza, że dany kredytobiorca jest w stanie spłacić zobowiązanie w założonym terminie. Potwierdzenie pochodzące od poręczyciela to w dużym stopniu zakład. Przy braku spłaty to właśnie do poręczyciela bank detaliczny zgłasza się w celu uregulowania, najczęściej dużego kredytu wraz z odsetkami. Najgorszy scenariusz to poręczenie kredytu, ucieczka osoby, której kredyt się poręczyło i spłata zobowiązania, bez żadnych możliwości prawnego wyjścia z sytuacji. Poręczenie kredytu to profesjonalnie zawierana, bardzo niekorzystna dla żyranta umowa. Banki detaliczne w przypadku problemów ze spłatą rat kredytu u pierwotnego kredytobiorcy przenoszą się praktycznie natychmiast na poręczycieli, bo to po prostu proste i czynność nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

Uwaga na nadmierne zaufanie przy podpisywaniu umowy kredytowej

Prośba o poręczenie powinna wiązać się wręcz z wynagrodzeniem, czy z oddzielnymi umowami. Oczywiście poręczenie to tylko jedna z form zabezpieczenia kredytów, szczególnie tych największych. W innych formach wystarczy jedynie podpisane oświadczenie o poddaniu się egzekucji, czy ustanowienie zastawu na konkretnym majątku. Niestety sytuacja poręczyciela w umowach kredytowych jest bardzo zła, a wiele osób nieświadomie wchodzi w takie podejrzane relacje, nawet często za niewielkie pieniądze stosowane jako przynęta. Komorników zazwyczaj nie obchodzi, kto zaciągał kredyt pierwotnie, ale kto ma obowiązek jego spłaty.

Poręczenie to bardzo ryzykowna forma występująca w umowach pożyczkowych

Poręczenie kredytu, nawet najmniejszego to ogromne ryzyko. Żyrant to podmiot, który bierze na siebie ogromną odpowiedzialność w razie wpadki ze spłatą kredytu przez pierwotnego pożyczkobiorcę. Z tego powodu poręczenie pożyczki to jeden z największych aktów zaufania, a jednocześnie duże pole do tworzenia oszustw i niedozwolonych praktyk. Czy uważasz, że poręczenie kredytu jest przydatnym narzędziem na współczesnym rynku zobowiązań długoterminowych?