Zarządzanie zadłużeniem

cash-register-1885558_640.jpg Podpisanie umowy kredytowej to zawsze pewne ryzyko ekonomiczne. Nawet pozytywna zdolność kredytowa nie gwarantuje właściwego regulowania zobowiązania w dłuższej perspektywie. Świadomy pożyczkobiorca powinien poznać zawczasu metody optymalizacji zadłużenia. W artykule poznasz sposoby na profesjonalne zarządzanie zadłużeniem, co pozwala rozwiązać wiele poważnych problemów ekonomicznych.

Klasyczne negocjacje z pożyczkodawcą

Zarządzanie zadłużeniem rozpoczyna się od wykrycia potencjalnych problemów. Jeżeli wiesz, że nie jesteś w stanie uregulować kolejnych rat kredytu gotówkowego lub innego zobowiązania koniecznie ten fakt zgłoś do banku detalicznego lub do parabanku. Jeżeli nie uprzedzisz instytucji finansowej o problemach ekonomicznych narazisz się na przedterminowe zerwanie umowy kredytowej z prośbą o natychmiastowy przelew kwoty podstawowej kredytu wraz z obowiązującymi odsetkami. W takich sytuacjach gospodarstwa domowe zmierzają szybką drogą do bankructwa. Powiadomienie o kłopotach finansowych umożliwia negocjowanie warunków umowy. Bardzo często banki detaliczne oraz parabanki podpisują z klientami aneks do dotychczasowej umowy, w którym obniża się raty miesięczne w zamian za wydłużenie ogólnego okresu kredytowania. Dochodzi do tego skorzystanie z wakacji kredytowych i z odroczenia spłaty rat, np. przez kilka miesięcy. Przejściowe problemy finansowe zawsze ograniczają zdolność kredytową. Nie narazisz się jednak na wpisanie na listę nierzetelnych dłużników, co często uniemożliwia podpisanie umów o usługi internetowe, czy telefoniczne. Człowiek nadmiernie zadłużony wypada właściwie ze standardowego obiegu społecznego. Najpopularniejsza zasada zarządzania zadłużeniem dotyczy wydłużenia okresu kredytowania. Poprzez wydłużenie okresu kredytowania otrzymujesz naturalnie niższe raty, jednak koszt całej pożyczki zwiększa się. To dodatkowa cena za wygenerowanie problemów dla pożyczkodawcy.

Konsolidacja i refinansowanie

Jeżeli masz kilka kredytów w różnych instytucjach najlepiej wykorzystać potencjał konsolidacji pożyczki. Konsolidacja gwarantuje spłatę dotychczasowych zobowiązań (wielu) przez jedną umowę z idealnie dopasowanymi ratami. Kredyt konsolidacyjny jest stosunkowo drogi, ale w porównaniu do kosztów przelewów i trudności formalnych opłaca się bardziej. Ograniczasz po prostu formalności tylko do jednej instytucji finansowej, a nie kontaktujesz się z wieloma podmiotami. Przez kredyt konsolidacyjny skończysz również niekorzystne relacje z podejrzanymi pożyczkodawcami. Doradca finansowy, który udziela kredytu konsolidacyjnego dba najczęściej o dopełnienie formalności za klienta. To w znaczący sposób ułatwia funkcjonowanie gospodarstwa domowego. W czasie spłaty zobowiązania możesz monitorować inne oferty kredytów gotówkowych. Nie ma obecnie problemu, aby bardzo drogi kredyt zaciągnięty kilka lat temu spłacić tańszym na znacznie lepszych warunkach. Refinansowanie kredytów to popularna czynność. Jeżeli nie masz wiedzy ekonomicznej wykorzystaj potencjał niezależnego doradcy finansowego.

Upadłość konsumencka na zakończenie

Jeżeli nie masz szans na wyjście ze spirali zadłużenia standardowymi sposobami wykorzystaj upadłość konsumencką. To ostatecznie narzędzie, które pozwala przeciwstawić się trudnościom komorniczym. Niewypłacalność zdarza się praktycznie każdemu, czasami bez własnej winy. Taka sytuacja uprawnia do ogłoszenia upadłości. Dzięki upadłości konsumenckiej uzyskujesz normalne warunki życia, a dług jest odpowiednio zmniejszany, często podlega całkowitemu umorzeniu.