Czym charakteryzuje się pożyczka?

Pożyczka gotówkowa to jeden z najpopularniejszych instrumentów zadłużeniowych spotykanych w parabankach, bankach komercyjnych, SKOK – ach, wśród różnych instytucji funkcjonujących poza rynkiem kredytowym. Warto zrozumieć, czym charakteryzuje się pożyczka gotówkowa, aby znacznie lepiej korzystać z jej potencjału przy wzmacnianiu mocy nabywczej gospodarstwa domowego.

Jedna z najważniejszych zalet pożyczki gotówkowej to brak sprecyzowanego w umowie celu wydatkowania środków. Dla pożyczkobiorcy to najczęściej ogromna ulga. Większość osób zaciąga pożyczki gotówkowe na potrzeby pierwszego rzędu, na uregulowanie podstawowych rachunków za media, na drobne remonty, a przyznanie się do trudnej sytuacji ekonomicznej nigdy nie jest łatwe. Brak celu to również gwarancja elastycznego dysponowania środkami, także na inwestycje biznesowe lub szkolenia. Pożyczka gotówkowa występuje nie tylko w instytucjach, ale również wśród inwestorów indywidualnych i to niekoniecznie w formie pisemnej. Przyjmuje się, że forma pisemna to dobre zabezpieczenie dla dwóch stron w razie wystąpienia problemów windykacyjnych. Pożyczka jest odpłatna (oprocentowanie nominalne, koszty pozaodsetkowe w firmach pożyczkowych), ale też nieodpłatna w niektórych instytucjach o profilu charytatywnym. Mikro pożyczka w najbiedniejszych gospodarkach świata to jeden z takich przykładów. Pożyczka gotówkowa to już nie tylko narzędzie zadłużeniowe z banku komercyjnego. Możesz pozyskać pożyczkę przez internet, w segmencie pożyczek społecznościowych lub przez parabanki, czy SKOK – i. Ustawa o kredycie konsumenckim, a także kodeks cywilny to najważniejsze akty prawne związane z udzielaniem pożyczek gotówkowych. Analiza umowy jest bardzo ważnym punktem. Jeżeli zauważysz klauzule niedozwolone w umowie masz prawo rozwiązać zobowiązanie bez dodatkowych konsekwencji. Oczywiście to wymaga kontaktu z rzecznikiem praw konsumenta, a później z sądem. Pożyczka gotówkowa posiada maksymalny limit w okolicach 250 000 złotych. Tak dużych kwot nie opłaca się pobierać ze względu na niekorzystne różnice w kosztach w porównaniu do kredytów długoterminowych w klasycznych bankach detalicznych, zobacz kalkulator kredytów gotówkowych i przekonaj się co będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne.

Pożyczka to produkt łatwo dostępny, szczególnie w internecie. Nie wymaga posiadania wybitniej zdolności kredytowej. Do tego dochodzi często brak kosztownych zabezpieczeń w umowie. Pamiętaj o bezpiecznym podejściu do monitorowania umowy o pożyczkę gotówkową i o kontroli instytucji, z którymi zamierzasz nawiązać dłuższą współpracę. Czy korzystasz z pożyczek gotówkowych?