Jak posiadanie kart kredytowych wpływa na zdolność kredytową?

Twoja ocena kredytowa, określana również jako punktacja kredytowa i jest miarą używaną przez wierzycieli do oceny Twojej zdolności kredytowej. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa jest twoja ocena kredytowa, tym mniej kredytobiorców będzie postrzegać ciebie jako ryzykownego kredytobiorcę. Jeśli masz niski wynik, możesz uznać, że ryzyko kredytowe jest wyższe. Posiadanie wysokiego wyniku kredytowego pomoże ci zabezpieczyć pożyczkę na duże przedmioty, takie jak samochód lub dom, a także pomoże ci uzyskać bardziej korzystne warunki, niż gdybyś miał niższy wynik kredytowy. money-837375_640.jpg

Ocena kredytowa – jak to się oblicza? Nie ujawnia się dokładnego sposobu tworzenia każdego wyniku - jednak wyszczególnia się różne wagi, które przypisują różnym aspektom sytuacji finansowej danej osoby. Twoja historia płatności stanowi 35 procent wyniku, a całkowite zadłużenie wynosi 30 procent ostatecznego wyniku. Ostateczne 15, 10 i 10 procent wyniku to czas trwania historii kredytowej, wszelkie nowo zaciągnięte kredyty oraz rodzaj wykorzystanego kredytu.

Jak liczba kart kredytowych wpływa na Twój wynik? Podczas obliczania indywidualnego wyniku, liczba posiadanych kart kredytowych wpłynie na najmniejszą kategorię ważoną: rodzaj kredytu, którego używasz. Chociaż ma to najmniejszą wagę w obliczaniu wyniku, nie oznacza to, że liczba posiadanych kart kredytowych nie będzie ważna. Im więcej masz kont kart kredytowych, tym więcej kredytów będziesz miał do dyspozycji.

Jeśli masz zaciągnąć swój dług, może to spowodować, że nie będziesz w stanie zapłacić za nowe pożyczki, na które się zgodzisz. Dlatego też, jeśli masz mniej kont kart kredytowych, będziesz miał mniej dostępnych kredytów, co zwiększy Twoją zdolność kredytową. Jednak odpowiedzialne zarządzanie niewielką liczbą kart kredytowych może pozwolić uzyskać lepszy wynik kredytowy w porównaniu z osobą bez kart kredytowych, ponieważ brak spójnej historii płatności jest uważany za bardziej ryzykowny.

Jednak w tym procesie występuje haczyk. Ludzie, którzy mają tendencję do utrzymywania równowagi na swoich kartach kredytowych zamiast płacenia ich co miesiąc, będą posiadali wyższy rating kredytowy niż ci, którzy rozsądnie unikną wypłaty odsetek. Powodem tego jest fakt, że firmy obsługujące karty kredytowe chcą zarabiać, a zarabiają tylko na osobach, które płacą odsetki.