Od czego zależy efektywność konsolidacji kredytów?

Restrukturyzacja zadłużenia przyjmuje różne formy. Można podpisać aneks do dotychczasowej umowy kredytowej lub skorzystać z konsolidacji przy sporym nasyceniu pożyczkami w różnych kategoriach. Efektywność konsolidacji kredytów zależy od kilku czynników, o których porozmawiamy na łamach artykułu, więcej o tym przeczytasz na www.17bankow.com.

Samodzielna analiza zdolności kredytowej i historii w BIK Kredytobiorca przed podjęciem decyzji o konsolidacji zadłużenia powinien dopełnić niezbędnych formalności, a przede wszystkim zoptymalizować, zbadać zdolność kredytową. Pierwsze kroki to wykorzystanie kalkulatora na stronie wybranego banku, a druga kwestia to ściągnięcie płatnego raportu z Biura Informacji Kredytowej. Akurat wgląd do podobnego raportu jest niezwykle ważny, jeżeli regularnie korzystasz z pożyczek gotówkowych, kart kredytowych, kredytów samochodowych, czy innych grup zobowiązań w systemie bankowym i w instytucjach pozabankowych kojarzonych głównie z chwilówkami. Niektóre instytucje z dużym opóźnieniem wprowadzają informacje do BIK, co może powodować pewne konflikty przy składaniu wniosków o restrukturyzację, w tym przypadku o konsolidację kredytów.

Co i jak porównywać przy kredycie konsolidacyjnym? Przy porównywaniu kredytów konsolidacyjnych natkniesz się na informacje dotyczące oprocentowania, maksymalnej kwoty pożyczki, czy okresu kredytowania. Przyjmuje się, że kredyt konsolidacyjny wykazuje się długoterminowym obowiązywaniem w mniej więcej dziesięcioletnim okresie. Maksymalny okres dotyczy wyłącznie kredytobiorców z nienaganną zdolnością kredytową, a z tym przy restrukturyzacji długów bywa naprawdę różnie. Nie wszystkie banki potrzebują zabezpieczeń przy konsolidacji. To ważny czynnik, ponieważ ogranicza koszty. Pojawia się również pytanie, czy środki z kredytu konsolidacyjnego otrzymasz natychmiast, nawet tego samego dnia, czy z pewnym opóźnieniem. Trzeba to koniecznie ustalić, jeżeli znajdujesz się na krawędzi wypłacalności. W niektórych bankach poza kwotą spłacającą inne pożyczki otrzymasz jeszcze kapitał do dowolnego rozdysponowania. Średnio to 20% wnioskowanej kwoty kredytu konsolidacyjnego.

Dodatkowe wskazówki Czasami banki detaliczne proponują obniżenie oprocentowania przy konsolidacji, jeżeli kredytobiorca zacznie przelewać pensję na osobisty rachunek w danej placówce. Można się na to zgodzić, jeżeli znajdziesz już najlepszą dla siebie ofertę. Przeniesienie interesów z banku do banku zajmuje obecnie chwilę, a można równie dobrze poprosić doradcę kredytowego o pomoc formalną, zazwyczaj bezpłatną.