Kredyty gotówkowe dzisiaj i dawniej

Obecnie dostęp do kredytów gotówkowych jest niezwykle łatwy, bez problemu można je uzyskać nawet przy pomocy wiadomości SMS. Jednakże jeszcze kilkanaście lat temu nie wszyscy mogli sobie na nie pozwolić, bowiem warunki dla zainteresowanych taką formą finansowania były dość wygórowane.

Dokumenty i zaświadczenia

Obecnie podczas starania się o przyznanie kredytu gotówkowego klienci zazwyczaj nie muszą przedstawiać zaświadczeń o dochodach, jeżeli kredyt jest w niezbyt dużej wysokości lub starają się o niego w banku który prowadzi im konto. Jest to bardzo znaczący postęp, gdyż kilkanaście lat temu niezbędnym dokumentem było zaświadczenie o zarobkach jak również wiele innych, bez których wniosek nie mógł być rozpatrzony. To powodowało, iż czas złożenia wniosku znacznie się wydłużał. Ponadto samo rozpatrywanie wniosku zajmowało często przynajmniej kilka dni, podczas gdy obecnie wiele banków podejmuje decyzje w ciągu kilkunastu minut od przyjęcia kompletnego wniosku od klienta.

Niższe oprocentowanie i lepsze warunki

Niższe oprocentowanie kredytów, na jakie mogą dzisiaj liczyć klienci banków jest w znacznym stopniu spowodowane rosnąca konkurencją na rynku usług bankowych. Coraz większa ilość banków wymusza na nich działania, które mają przyciągnąć uwagę klientów. Jednym z nich jest właśnie obniżanie oprocentowania kredytu, aby stał się on dla zainteresowanych nim osób jak najbardziej atrakcyjny. Ponadto dzisiaj banki proponują kredyty ze znacznie obniżoną lub nawet zerową prowizją, która także stanowi składnik kapitału kredytu. Rosnącą popularnością cieszy się także bankowość elektroniczna. Dla samych banków jest to znacznie wygodniejsza i przede wszystkim tańsza forma świadczenia usług, ponieważ nie muszą wynajmować lokali na placówki banku zaś ilość osób zatrudnianych do obsługi klientów online jest mniejsza niż liczba pracowników zatrudnianych w placówkach stacjonarnych. Dlatego też dla osób korzystających z bankowości elektronicznej przygotowują one ciekawą, zazwyczaj znacznie bardziej atrakcyjną niż oferowane w placówkach prepozycję kredytów. Oferta kredytu bardzo często jest wówczas indywidualnie dopasowywane do zarobków klienta, zaś ilość dokumentów, wymaganych od klienta do zawarcia umowy zminimalizowana. W wielu sytuacjach klient musi jedynie zaakceptować propozycję z poziomu konta internetowego, dzięki czemu zajmuje to kilka chwil.