Wady i zalety kredytów konsolidacyjnych

Kredyty konsolidacyjne mają swoje wady i zalety. Musimy brać to pod uwagę, jeżeli zastanawiamy się nad zaciągnięciem takiego zobowiązania. Dobrze jest na początku przeanalizować podstawowe aspekty i cechy charakterystyczne kredytów konsolidacyjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to dopiero pierwszy etap naszego procesu decyzyjnego. W sferze finansów trzeba być dokładnym, odpowiedzialnym i zaangażowanym. Dlatego właśnie nie możemy bagatelizować powagi decyzji o charakterze finansowym.

Zalety kredytów konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny może być niejednokrotnie bardzo ciekawym rozwiązaniem. Jego celem jest:

  • połączenie istniejących zobowiązań bankowych w jedno
  • modyfikacja sposobu, w jaki spłacamy nasze zadłużenie

Te dwa czynniki mają duży wpływ na popularność omawianego rodzaju kredytów, gdyż wiele osób pragnie zmian w warunkach spłaty zobowiązania, a także ma na uwadze kwestie praktyczne – łącząc kilka rat w jedną, musimy pamiętać o jednym przelewie, nie o kilku. Propozycje dotyczące kredytów konsolidacyjnych nieraz potrafią być bardzo interesujące – często można uzyskać nieco niższe oprocentowanie, czy też niższą wysokość comiesięcznych rat. Ważne jest jednak to, aby zdawać sobie sprawę z mechanizmów rządzących zobowiązaniami i wiedzieć, jakie skutki może mieć obniżenie rat, czy oprocentowania. Musimy też wiedzieć, że przy kredytach jest mnóstwo znaczących czynników, a te wcześniej wspomniane to tylko niektóre z nich.

Wady kredytów konsolidacyjnych

Jeśli chodzi o negatywne aspekty związane z kredytami konsolidacyjnymi, z pewnością trzeba wspomnieć właśnie o wymienionych już wcześniej mechanizmach, które wpływają na ostateczny kształt oferty. Wielu osobom zależy właśnie na tym, aby płacić niższe raty lub uzyskać niższe oprocentowanie. Musimy wiedzieć, że często z takimi propozycjami wiąże się wydłużenie okresu kredytowego, który z kolei ma przełożenie na całkowite koszty kredytu. Jeśli więc uzyskamy niższe oprocentowanie i będziemy płacić niższe raty, ale jednocześnie nasz okres kredytowania zostanie wydłużony, wówczas koszty mogą wyjść ostatecznie większe niż w przypadku naszych dotychczasowych zobowiązań.

Czy kredyt konsolidacyjny jest korzystnym rozwiązaniem?

Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć, czy kredyt konsolidacyjny jest atrakcyjną opcją, czy też nie. Jest to bowiem zależne od indywidualnych okoliczności towarzyszących, a także celów, jakie chcemy osiągnąć poprzez konsolidację naszych istniejących zadłużeń w bankach. Musimy więc samodzielnie dokonać rzetelnej analizy wszystkich czynników, które mogą w danym przypadku mieć znaczenie. Niejednokrotnie kredyt konsolidacyjny może być ciekawą opcją, ale potrzebna jest skrupulatna kalkulacja kosztów, a także naszych możliwości finansowych, aby stwierdzić, czy rzeczywiście chcemy i możemy pozwolić sobie na takie zobowiązanie. Czeka nas zatem wiele pracy analitycznej, na którą trzeba się przygotować.