Kredyt gotówkowy – co zrobić w przypadku problemów ze spłatą

Zaciągając jakiekolwiek formy pożyczki nie zawsze myślimy o tym, że jest to zobowiązanie, które będzie nam towarzyszyło przez wiele lat i wpłynie w sposób znaczący na naszą sytuację finansową. Dlatego zdarza się, że taka nieprzemyślana decyzja wpędza nas w kłopoty, które uniemożliwiają nam spłatę kredytu. Co zrobić? Jakie są wyjścia w takiej sytuacji?

Problemy ze spłatą zobowiązania dotykają coraz więcej osób. Nie jest to może zbyt optymistyczna informacja, ale taka jest rzeczywistość. Wynikają one z wielu powodów. Jak możemy sobie z nimi poradzić, jeśli już do nich dojdzie? Przede wszystkim nie chowajmy głowy w piasek. Im wcześniej poinformujemy bank o naszych problemach, tym lepiej. Obawiamy się, to naturalne, jednak im wcześniej zgłosimy problemy, tym wcześniej będziemy mogli z bankiem podjąć działania naprawcze. Unikniemy też w ten sposób procesów windykacyjnych, które wiążą się z dodatkowymi opłatami związanymi np. z telefonami, monitami czy wezwaniami do zapłaty. Co może zaproponować nam bank, któremu zgłosimy problemy w spłacie? Możliwości są różne i uzależnione w dużej mierze od przyczyn problemów ze spłatą. Jeśli to chwilowy i najpewniej jednorazowy problem ze spłatą, wtedy możemy umówić się z bankiem, na chwilowe zawieszenie spłat, które umożliwi nam powrót do równowagi finansowej. W przypadku przewlekłych problemów ze spłatą zadłużenia, bank może zaproponować nam wydłużenie okresu kredytowania, a co za tym idzie obniżenie miesięcznej raty. Dzięki temu łatwiej będzie nam regulować zobowiązanie. Jednak wzrośnie też całkowity koszt kredytu.

Jeszcze innym powodem problemów w spłacie kredytu może być problem związany z trudnościami w obsłudze kilku kredytów. Wtedy bank może zaproponować nam kredyt konsolidacyjny, czyli zamienienie kilku kredytów w jedno zobowiązanie. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że od tej pory będziemy płacić jedną ratę zamiast kilku. Może też zmienić się oprocentowanie i na pewno zmieni się wysokość raty. Dla niektórych to rozwiązanie będzie idealne.

Jak widać bank może zaproponować nam kilka rozwiązań, które będą dopasowane do naszej sytuacji. Zazwyczaj powinny nam one pomóc w terminowej spłacie zobowiązania. Właśnie dlatego warto jak najszybciej zgłosić nasze problemy w spłacie do banku, wspólnie będziemy mogli wybrać rozwiązanie, które pomoże nam w terminowej spłacie zobowiązania. W końcu bank też chce odzyskać pożyczone pieniądze. Dlatego jest wielce prawdopodobne, że pójdzie nam na rękę.